Park Żeromskiego


      Wiosną 1807 roku powstało w Szczecinie Towarzystwo Upiększania Miasta. Była to jedna z pierwszych tego rodzaju organizacji w tej części Europy. Sama idea przyszła z Francji, a szczecińskie grono założycieli zyskało od razu mocny patronat komendanta garnizonu francuskiego.
      Z inicjatywy miłośników sztuki i przyrody, tuż za umocnieniami miejskimi powstał pierwszy publiczny park. Wybrano teren starego cmentarza, gdzie rosły najstarsze dęby w okolicy. Obok najciekawszych okazów tutejszej flory posadzono specjalnie sprowadzone z południowej Europy drzewa kasztana jadalnego, buki, cisy i dęby ze strefy śródziemnomorskiej, a także prawdziwie egzotyczne chińskie topole o wielkich liściach, szary orzech amerykański oraz skrzydłorzech kaukaski.
      W roku 1810 publiczny podmiejski ogród spacerowy został uroczyście otwarty. Termin zbiegł się prawdopodobnie z wizytą jakiegoś francuskiego dostojnika, gdyż towarzyszyła mu cała seria balów podczas krótkiej, trwającej w Szczecinie zaledwie lat siedem epoki napoleońskiej.
      Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rozebrano umocnienia, rozpoczął się lawinowy wykup terenów położonych jak najbliżej centrum miasta. Towarzystwo założone za czasów francuskich zdobyło nowych sprzymierzeńców i obszar wyłączono z obrotu terenami pod zabudowę.
      W pierwszych latach naszego wieku, kiedy miasto posiadało własne przedsiębiorstwo ogrodnicze, zabrano się do kolejnego etapu rozwoju parku. Wtedy to właśnie postawiono w śród wyniosłych buków stylową rustykalną gospodę. Urządzono w niej elegancką piwiarnię.
      Do dziś zwraca uwagę upstrzona głazami narzutowymi skarpa przy ul. Parkowej. Nie jest to od początku do końca dzieło natury. Ten dziki, romantyczny pejzaż został skomponowany przez fachowców od projektowania parków.
      Na polance tej, w śród różnobarwnych dywanów kwietnych stała na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych rzeźba bogini Flory - dzieło Damarta.
J.Ławrynowicz


1908 r. - Aleje spacerowe.
W głębi nie istniejące zabudowania przy ul. Matejki
1912 r. - lokal "Parkhaus" 1915 r. - Aleje spacerowe.
Na dalszym planie fragment gmachu Muzeum Narodowego
1916 r. - "Parkhaus".
Istniejąca tu kawiarnia, restauracja oraz cukiernia były modnym i popularnym miejscem spotkań towarzyskich
1999 r. - Hotel, restauracja "Park-Hotel" 1999 r. - Ten sam fragment parku


HISTORIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ    GALERIA HISTORYCZNA


Powrót do podstrony "O Szczecinie"
Powrót do strony głównej serwisu

Opracowanie: Elżbieta Szczerska, 1999