_ Mimochodem _
_ ciekawostki ze starych gazet _

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 32 33 34


Szczecin otrzyma autobusy

      Dyrekcja tramwajów i autobusów zamierza już w końcu października uruchomić pierwszą linię autobusową w Szczecinie. Warsztaty kończą remont 2 dużych 50-cio osobowych autobusów marki "Bissing-Nag". Motory z tych autobusów są obecnie uzupełniane i naprawiane w warsztatach samochodowych w Sopocie. Poza tym toczą się pertraktacje o kupno z demobilu 3 samochodów ciężarowych, które przystosowane będą do ruchu pasażerskiego.
      Pierwsze autobusy połączą dzielnice willowe przy ul. Mickiewicza z centrum miasta. Część Pogodna i Świerczewo dotychczas były pozbawione komunikacji miejskiej wskutek zniszczenia wiaduktu nad torami kolejowymi na ul. Mickiewicza.
      Jednocześnie Dyrekcja tramwajów prowadzi roboty nad uruchomieniem linii tramwajowej do Gazowni Miejskiej.

Kurier Szczeciński - 18-09-1946 r.Łańcuch ofiar na cele RTPD

    Adwokat Jan Powidzki wpłaca na cele RTPD 500 zł i wzywa: adwokata Stanisława Gwoździa do dalszego kucia ogniw.

Kurier Szczeciński - 25-10-1946 r.

Symfonie szyn

     Od paru miesięcy Dyrekcja Tramwajów Miejskich hartuje nerwy i uszy mieszkańców koncertem wozów tramwajowych na zakrętach. Od świtu do poźniej nocy rozlegają się metaliczne zgrzyty i piski, wywołane silnym tarciem kół o szyny. Symfonia kół jest tak donośna, że słychać ją o paręset metrów od zakrętu; zakłóca sen i pracę mieszkańcow.
     Wskutek silnego tarcia ulegają szybkiemu zniszczeniu szyny i koła wozów. Środkiem zaradczym jest smarowanie szyn na zakrętach grafitem. Dyrekcja Tramwajów - mimo iż jest przedsiębiorstwem dochodowym - z niewiadomych przyczyn środka tego nie stosuje.
     Zapowiedziane przed paru miesiącami zakupienie grafitu dotąd jakoś nie nastąpiło. Pertraktowano o zakup kilkuset kg w Szczecinie, a następnie wysłano specjalnego pracownika po grafit na Śląsk. Upłynęło parę miesięcy, a grafitu wciąż nie ma. Niszczy się tory i tabor oraz szarpie się i tak już nadwątlone nerwy mieszkańców.
     Jak to długo potrwa? Czy może zorganizować Komitet Obywatelski Zakupu Grafitu i smarowania szyn?
(k)
Kurier Szczeciński - 25-10-1946 r.

NEXT

HISTORIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ    GALERIA HISTORYCZNA    SZCZECIN


Powrót do strony głównej serwisu

Opracowanie: Elżbieta Szczerska, 2005