Szczecińskie linie turystyczne

Linie turystyczne w 2003 roku na przystanku początkowym przy Bramie Portowej

      Historia komunikacji miejskiej w Szczecinie rozpoczęła się w 1879 roku, kiedy to z małej zajezdni przy ulicy Piotra Skargi wyjechał pierwszy konny tramwaj. Tych małych wagoników, wówczas jakże nowoczesnych i nowatorskich, próżno by dziś szukać na naszych ulicach, podobnie jak i setek innych tramwajów i autobusów, kursujących w przeszłości w barwach szczecińskiej komunikacji, a zastąpionych przez nowsze generacje pojazdów.
      Nie wszystko jednak odeszło. Dzięki staraniom członków Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz wielu życzliwych im osób i firm, od 2001 roku każdego lata mamy przyjemność zaprosić Państwa do odbycia nostalgicznej niedzielnej przejażdżki historycznym taborem komunikacji miejskiej.
      W latach 2001 - 2006 szczecińskie linie turystyczne uruchamiane były niezależnie przez Miejski Zakład Komunikacyjny w Szczecinie (linia tramwajowa 0) oraz Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (linie autobusowe 50 i 100), przy współudziale STMKM. W roku 2004 na liniach autobusowych 50 i 100 zaczęły obowiązywać bilety dla linii zwykłych dziennych. Od 2007 roku wszystkie szczecińskie linie turystyczne organizowane są przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
      Życzymy miłej podróży i wielu niezapomnianych wrażeń!

Tabor kursujący na szczecińskich liniach turystycznych:

Linia
TRAMWAJOWA
0
       Linia
AUTOBUSOWA
50

Trasy i rozkłady jazdy linii turystycznych - serwis Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie:


Regulamin szczecińskich linii turystycznych:
  • Linie turystyczne obsługiwane są wyłącznie taborem historycznym.
  • Pojazdy linii turystycznych zatrzymują się na specjalnie wyznaczonych dla nich przystankach.
  • Na wszystkich liniach turystycznych obowiązują wyłącznie bilety turystyczne wyemitowane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w cenie 3,50 zł (normalny) i 2,50 zł (ulgowy). Bilety można nabyć w pojazdach linii turystycznych oraz w Punkcie Obsługi Klientów ZDiTM przy ul. Wyszyńskiego 1 (wejście od ul. Tkackiej).
  • Bilety specjalne są ważne na przejazd jednorazowy całej trasy, licząc od przystanku będącego miejscem rozpoczęcia podróży. Chcąc jechać dalej, pasażer jest zobowiązany wykupić następny bilet.
  • Do przejazdów bezpłatnych uprawnione są wyłącznie dzieci do lat 4, podróżujące pod opieką rodziców lub opiekunów, na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka.
  • Do korzystania z biletów ulgowych uprawnione są wyłącznie dzieci w wieku od 4 do 10 lat, na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka.
  • Na liniach turystycznych nie obowiązują inne bilety jednorazowe i okresowe ZDiTM Szczecin, a także wszelkie ulgi i uprawnienia do wolnej jazdy dla pracowników ZDiTM, TS, SPA, SPPK i innych.

Pierwsze lata w dziejach szczecińskich linii turystycznych:


Imprezy duże i małe, czyli jak i co obchodziliśmy w pierwszych latach istnienia
Powrót do podstrony "Osiągnięcia"
Powrót do strony głównej serwisu

Opracowanie: Elżbieta Szczerska, Robert Łubiński