Brama Królewska


       Druga z zachowanych bram, Brama Królewska została wybudowana w latach 1725-1727 w stylu barokowym, według projektu holenderskiego inżyniera i oficera Corneliusa van Walrave. Stanęła w dawnej kurtynie między bastionami Młyńskim i św. Piotra.
       Jej fundatorem był król pruski Fryderyk Wilhelm I, a dekoracje wykonał Bartolomeo Damart - nadworny artysta króla Prus. Bramę tę nazywano początkowo Bramą Nakielską (do 1945 roku - Königstor). Nad przejazdem od strony północnej widnieje tarcza z orłem pruskim, otoczona łańcuchem Orderu Czarnego Orła i zwieńczona królewską koroną. W attyce zasiadają postacie Marsa - z mieczem i tarczą oraz Herkulesa - z maczugą i skórą lwa. Zarówno bóg, jak i heros symbolizują pokój i gloryfikują panującego, a odpoczywając po skończonej walce biorą miasto w opiekę. Elewacja od strony miasta jest wzorowana na rzymskich łukach triumfalnych.

1907 r. - Po lewej stronie budynek, gdzie dzisiaj mieszczą się redakcje "Kuriera" i "Głosu Szczecińskiego" 1910 r. - Brama i nie istniejąca Filharmonia (Konzerthaus) 1915 r. - Brama i nie istniejący Teatr Miejski
1980 r. - Brama w bluszczu 1999 r. - Brama od strony północnej


HISTORIA KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ    GALERIA HISTORYCZNA


Powrót do podstrony "O Szczecinie"
Powrót do strony głównej serwisu

Opracowanie: Elżbieta Szczerska, 1999